понеделник, 29 март 2010 г.

Спомен за Гоце Делчев

С тържествен концерт в сряда в зала “Катя Попова” беше отбелязана 107-годишнината от гибелта на Гоце Делчев. Организатори на събитието бяха Община Плевен, Читалище “Парашкев Цветков” и Македонското културно-просветно дружество “Парашкев Цветков” в Плевен. Десетки граждани си спомниха за живота и героичното дело на македонския революционер. В концертната програма със свои изпълнения се включиха Хорът за македонски песни при МКПД “Парашкев Цветков” с главен художествен ръководител и диригент маестро Ангел Шопов, както и солистите Калинка Рачева и Димчо Македонски.

link

сряда, 24 март 2010 г.

Интернет страница

Интернет страница на Македонско Движение Пеображение

http://mdp-bg.org/

неделя, 21 март 2010 г.

Македонското културно-просветно дружество "Парашкев Цветков" Плевен организира Великденски концерт

Тържествен концерт по повод Великденските празници организират от Читалище "Парашкев Цветков" и Македонското културно-просветно дружество "Парашкев Цветков" Плевен.

Концертът се организира с подкрепата на Община Плевен и под патронажа на градоначалника Найден Зеленогорски. Повод за концертната проява е и 107-та годишнина от гибелта на Гоце Делчев. В инициативата ще участва Хорът за македонски песни при Македонското културно-просветно дружество "Парашкев Цветков" Плевен.

Главен художествен ръководител и диригент на хора е маестро Ангел Шопов, солисти Калинка Рачева и Димчо Македонски. Концертът ще се проведе на 24 март от 17.00 часа в зала "Катя Попова".

вторник, 16 март 2010 г.

Предаването "Облаче ле бяло" бе свалено от ефира на ТВ СКАТ

Предаването за българите в чужбина "Облаче ле бяло" бе свалено от ефира на ТВ СКАТ а водещия на предаването Петар Колев, който е и съпретседател на МАКЕДОНСКО ДВИЖЕНИЕ ПРЕОБРАЖЕНИЕ, бе освободен от телевизия СКАТ.



Причината за това е неизвестна...

неделя, 14 март 2010 г.

Родова среща- Несебър


По случай 132-годишнината от Освобождението на България от турско робство Македонското културно-благотворително братство „Тодор Александров”- Несебър, съвместно с отдел „Култура” на община Несебър организираха на 05.03.2010г. родова вечер с потомците на войводите Иван Карасулийски и Христо Димитров във връзка с кръглата годишнина от тяхната героична смърт. Малко преди събирането от 18.00 ч. се поднесоха венци пред паметната плоча на Димитър Занешев.
На родовата вечер взеха участие повече от 200 потомци на войводите в общината, синове и дъщери на бежанци от Ениджевардарско в Егейска Македония, което говори за големия интерес на гражданите на Несебър към това събитие.

Войводата Иван Хр.Орджанов - Карасулийски е роден през 1875 г. в с. Кара суле, Гевгелийско от родители от Ениджевардарските села. Малко преди раждането му те се преселват в Кара суле, спасявайки се от местния бей. Баща му произхожда от известния Орджанов род от село Петрево, а майка му от стария Делиатанасов род от село Бозец. Негови родственици по майчина линия са Делиатанасови в с. Равда, а по бащина - Джамбазови в Свети Влас и Турчулиеви в град Бяла.
Загива в четата си през м. март 1905 г. в бой с турския аскер край с. Лесково в Паяк планина.

Войводата Христо Димитров е роден през 1880 г. в с. Баровица, Ениджевардарско. Още в юношеските си години се включва в революционното движение и от редови четник се издига до подвойвода (десетар) и войвода на революционна чета. След смъртта на легендарния Апостол войвода заема мястото му на Ениджевардарски околийски войвода, а по-късно става и Гевгелийски войвода. Води успешни сражения с турската войска и платените гръцки андартски чети. Унищожава андартската чета на ренегата Лазо Доямов в Геменджанско, когото лично убива.

За изключителната си неустрашимост Ичко Димитров е наречен от народа Паечки лъв, тоест „лъвът на Пяк планина”. През Балканската война е назначен за командир на разузнавателна рота към щаба на войската, съставена от четници и войводи. Загива през 1920 г. в сражение със сръбска военна част в околностите на Удово. Негови по-близки и по-далечни родственици в Несебър са потомци на бежанците от Баровица, Ениджевардарско от фамилиите Кехайови, Пейчеви, Айтови, Търтеви, Кондови.

снимки от събитето